Czym jest termopara? Do jakich rzeczy używane są tego typu urządzenia? Jakie rozróżniamy ich rodzaje?

W powszechnym użyciu znajduje się cała masa specjalistycznych sprzętów, z których istnienia czasami nie potrafimy zdać sobie sprawy. Funkcjonowanie często polega na wykorzystaniu zasad chemii i fizyki, dlatego często są to sprawy dość skomplikowane.


termopara typu j
Dodał: wiktor jedrzejczak
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Polecamy też

Czy wiemy, że nie można w dzisiejszych czasach istnieć bez elektryczności? Ta wiedza coraz mocniej do nas dociera

tył komputera
Dodał: Michael Coghlan
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Każdy z nas zdaje sobie sprawę, iż elektronika to niezwykle istotna część ówczesnej technologii, ponieważ bardzo dużo wynalazków polega na elektryczności. Całe nasze życie jest jakby - twierdząc metaforycznie - włączone do prądu. Żyjemy, dopóki ktoś nas nie odłączy.


Co jest tego przykładem?


Przykładem może być termopara, nazywana czasem termoelementem, do jakiego funkcjonowania stosowana jest teoria Seebecka. Jest to zjawisko termoelektryczne, jakie ma miejsce na styku dwóch elementów zrobionych z różnych metali, gdy te mają inne temperatury.

Ten link do www samochody elektryczne wrocław zdziwi Cię niebywale optymistycznie. Wyszukasz tam masę szczegółowych informacji. Więc nie zwlekaj i wejdź tam!

Takie zjawisko wykorzystywane jest w przypadku termopary do mierzenia temperatur. Czasami także narzędzie takie służy do dostarczania prądu o niższym napięciu. Są różne rodzaje tych urządzeń, przykładowo termopara typu k, jakiej używa się do temperatury od minus dwieście stopni do 1200.


termopara typu k
Dodał: Joe Miserendino
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Również do tej samej grupy - pierwszej należy termopara typu J, która natomiast jest używana często w firmach zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Zakres temperatury w przypadku termopary J jest nieco mniejszy oraz rozciąga się od minus 40 do 750 stopni. Tego typu urządzenia dzielimy na 3 grupy, natomiast trzecia posiada najwyższy zakres temperatur, do 2200 stopni. To termopary wolframowo-renowe.

Przeczytaj to, co znajduje się . Dotyczy on tej samej problematyki co ta przedstawiona w tym artykule, więc zapewne bardzo Cię zaintryguje!

Takie urządzenia służą do lokalnego mierzenia temperatury. Nie muszą mieć one jakiegoś dodatkowego zasilania.


Dużą ich zaletą jest szeroki zakres temperaturowy, co jest widoczne już chociażby na podstawie tych dwóch powyższych typów urządzeń. Do tego prosta budowa oraz spora niezawodność powodują, że sprzęty te są chętnie używane w wielu sytuacjach.
2021/08/13, 19:08:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.