Jak sprzęty chronione są przed zbyt dużym napięciem elektrycznym? Czego używa się do zabezpieczenia sieci wysokiego napięcia przed wyładowaniami?

prąd jest niesamowicie pomocnym typem energii. To dzięki niemu działa wiele urządzeń. Jednak tak jak duża i pożyteczna jest jego moc, tak samo zdarza się niekiedy wymykać spod kontroli.


dobrze odwiedzić
Dodał: Microsiervos Geek Crew
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


warystory
Dodał: Josep Bracons
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


W takim wypadku musimy radzić sobie z przepięciami. Jednak urządzenia są robione w taki sposób, aby takie sytuacje nie stanowiły zagrożenia.


W urządzeniach montuje się warystory. Są one takim zabezpieczeniem gdy mamy do czynienia z za wysokim napięciem elektrycznym. Dzięki nim, w sytuacji gdy takiej energii jest za dużo oraz mogłaby ona uszkodzić sprzęt, taki warystor działa jak bezpiecznik. W ten sposób sporo urządzeń w domu nie psuje się na skutek zmian zasilania.


Polecamy też

Urządzenia elektryczne, które ułatwiają nasze życie

wyłączniki silnikowe
Dodał: Dvortygirl
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Elektryczność to ogromny wynalazek, jaki początkowo kompletnie nie był doceniany - niewiele osób tuż po jej odkryciu decydowało się na zainstalowanie światła u siebie. Dzisiaj nie sposób obejść się bez prądu.


Razem ze światłem do mieszkań, bardzo powoli zaczynały przychodzić inne mechanizmy, które czerpały z takiego samego wynalazku.


Ogromną dawką energii elektrycznej są również pioruny. W tym wypadku natomiast mamy do czynienia z niemożliwą do okiełznania siłą takich wyładowań. Z tej przyczyny właśnie przykładowo linie wysokiego napięcia mają ograniczniki przepięć, Pelelectric tak zwane odgromniki. Natomiast na skutek tego, iż są to rzeczy dosyć kosztowne, to zakłada się je jedynie w miejscach raczej strategicznych.

Pasjonuje Cię omawiana tematyka? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury (http://airconstruction.eu/wentylacja-siedlce/) bardzo podobnego postu - on również jest warty zainteresowania.

Chodzi przykładowo o transformatory. Takim rodzajem ogranicznika przepięć jest ogranicznik odcinający, jaki na pewno dobrze poradzi sobie z odprowadzeniem prądu piorunowego.

Czy masz chęć zgłębić rozważany problem z innej perspektywy? Nic prostszego - zwyczajnie wejdź na ten odsyłacz, ponieważ więcej zobaczysz tutaj.

Posiada on dość prostą budowę oraz jest niezawodny. Z kolei jakąś wadą może być negatywny wpływ czynników atmosferycznych na takie urządzenie.


Iskiernik, czyli ta najważniejsza z części takiego urządzenia, nie jest szczelnie zamknięta, co może powodować znacznie szybsze zużycie. Co z pewnością nie jest pożądane.
2021/09/26, 07:14:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.