Czym jest Komora klimatyczna, jak ona wygląda i gdzie jest wykorzystywana?

Czy wiesz, w jaki wariant przeprowadza się w gospodarce farmaceutycznym próby, jakie mają pokazać przydatność różnorodnych lekarstw? Używane do takiego celu urządzenie wykorzystywane jest także w przemyśle budowlanym czy elektronicznym.


Funkcjonuje do tego narzędzie, jakie pozwala wytworzyć odpowiednie środowisko, czyli zadaną temperaturę oraz wilgotność i zachowywać te parametry w badanych warunkach poprzez określony czas. Nosi ono nazwę Komora klimatyczna i swym wyglądem mogłaby nieco przywoływać szafę. Dlaczego jednak znajduje ono zastosowanie w budowlance? Otóż tego typu komora służy w tej branży do przykładowo kondycjonowania próbek betonu czy badania szczepności powłok asfaltu. Ma to znaczny wpływ na dobór różnorodnych mieszanek asfaltu, po których czasem jeździmy swymi samochodami. Łatwo dostrzec, iż asfalt, jaki znamy z autostrad jest odmienny niż ten, jaki wykorzystany jest niestety na szosach mniej uczęszczanych.


Komora klimatyczna
Dodał: Marcin Polak
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


A w jakim miejscu taka komora znajduje wykorzystanie w przemyśle elektronicznym? Tu także chodzi o testy klimatyczne, zatem badanie w których warunkach najlepiej działają wszelakie części elektroniczne, np. układy scalone. Takowe testy przeprowadzane są niedługo przed włożeniem składników do montowanego sprzętu.
Należałoby również wspomnieć, iż Komora klimatyczna wykorzystywana jest ponadto w przemyśle motoryzacyjnym do badania cech powłok izolacyjnych. W jaki sposób więc łatwo się domyślić, istnieją bardzo skomplikowane sprzęty, które codziennie pracują nad naszym bezpieczeństwem oraz naszym komfortem.
2023/01/18, 07:17:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.