W jaki sposób się robi dżem, a w jaki sposób konfiturę?

Konfitura, dżem - czy to nie to samo? Dzisiaj już mało kto odróżnia owe 2 typy przetworów, jako że na ogół kupujemy je gotowe w słojach.


A diabeł, jak w większości wypadków, tkwi w detalach, czyli w sposobie przygotowania i stosunków składników. Przeczytaj, w jaki sposób się robi dżem, a w jaki sposób konfiturę.


Dżem robi się z owoców jak też cukru – możemy także dodać środków żelujących, jednak z uwagi na dominującą modę eko nie polecamy owej „chemii”. To dokładnie cukier jest w klasycznym dżemie (a również oczywiście w konfiturach) tym środkiem, jaki konserwuje produkt. Im sporzej cukru a mniej wody, tym dżem jest bardziej trwały. Według norm spożywczych w przypadku dżemu treść owoców winna wynosić przynajmniej 35 g w 100 gRAMach produktu (czyli ok. 65 proc. cukru). Tak sprawa wygląda w przetwórni gdzie dżem preparuje wyparka rotacyjna. Jeśli jednak robimy dżem w domku, dodajemy cukru „na smak” - tyle, by dżem był pyszny – do kwasowych owoców sporzej, do słodszych skromniej. Spoistość nadają mu również naturalne pektyny zawarte w owocach, jakich dużo jest np.

Masz ochotę pogłębić swoją znajomość rzeczy z tego zakresu? Z taką dewizą opracowaliśmy kolejny post na nowej witrynie - kluczowa treść (www.bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/180/) czeka tam na Ciebie.

w agreście a także porzeczkach.


Jednak dżemu nie gotujemy parokrotnie, tak jak konfitur; wyróżnia go też to, iż owoce mogą być pokrojone a także troszeczkę rozgotowane.


biznes - fotogram
Dodał: Piotr Drabik
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Konfitura są to owoce smażone w cukrze. Używa się do nich całych (lub połówek) owoców po czym smaży się je w bardzo gęstym syropie (mieszczącym 60-70 proc. cukru). Owoce gotuje się na niewielkim ogniu, by się nie rozgotowały, a następnie zostawia do ostudzenia, a później kolejny raz zagotowuje.


Polecamy też

Jak możemy samodzielnie szpiegować? Co wymagamy do tego zadania?

Kuchnia, lodówka Candy
Dodał: Candy Hoover Polska
Zaczerpnięte z: Candy Hoover Polska
Być może nadejdzie taki czas, iż będziemy wymagać wsparcia detektywa. To najczęściej jest kojarzone ze śledzeniem konkretnej osoby oraz pozostałymi działaniami, jak rozpoznanie terenu czy fotografowanie podejrzanych zachowań.


Ów proces trzeba powtarzać 2-3 razy. W fabryce proces ten jest w pełni zautomatyzowany. Niemal w każdym zakładzie przemysłowym, urządzeniu bądź w maszynie znajdziemy przykładowo czujniki zbliżeniowe.
2022/05/20, 09:29:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.