W jaki sposób się robi dżem, a w jaki sposób konfiturę?

Konfitura, dżem - czy to nie to samo? Dzisiaj już mało kto odróżnia owe 2 typy przetworów, jako że na ogół kupujemy je gotowe w słojach.
A diabeł, jak w większości wypadków, tkwi w detalach, czyli w sposobie przygotowania i stosunków składników. Przeczytaj, w jaki sposób się robi dżem, a w jaki sposób konfiturę.


Dżem robi się z owoców jak też cukru – możemy także dodać środków żelujących, jednak z uwagi na dominującą modę eko nie polecamy owej „chemii”. To dokładnie cukier jest w klasycznym dżemie (a również oczywiście w konfiturach) tym środkiem, jaki konserwuje produkt. Im sporzej cukru a mniej wody, tym dżem jest bardziej trwały. Według norm spożywczych w przypadku dżemu treść owoców winna wynosić przynajmniej 35 g w 100 gRAMach produktu (czyli ok. 65 proc. cukru). Tak sprawa wygląda w przetwórni gdzie dżem preparuje wyparka rotacyjna. Jeśli jednak robimy dżem w domku, dodajemy cukru „na smak” - tyle, by dżem był pyszny – do kwasowych owoców sporzej, do słodszych skromniej. Spoistość nadają mu również naturalne pektyny zawarte w owocach, jakich dużo jest np.

Masz ochotę pogłębić swoją znajomość rzeczy z tego zakresu? Z taką dewizą opracowaliśmy kolejny post na nowej witrynie - kluczowa treść (www.bmeters.pl/pl/rozliczanie_kosztow_zuzycia_wody_i_ciepla/180/) czeka tam na Ciebie.

w agreście a także porzeczkach.


Jednak dżemu nie gotujemy parokrotnie, tak jak konfitur; wyróżnia go też to, iż owoce mogą być pokrojone a także troszeczkę rozgotowane.


biznes - fotogram
Dodał: Piotr Drabik
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Konfitura są to owoce smażone w cukrze. Używa się do nich całych (lub połówek) owoców po czym smaży się je w bardzo gęstym syropie (mieszczącym 60-70 proc. cukru). Owoce gotuje się na niewielkim ogniu, by się nie rozgotowały, a następnie zostawia do ostudzenia, a później kolejny raz zagotowuje.
Ów proces trzeba powtarzać 2-3 razy. W fabryce proces ten jest w pełni zautomatyzowany. Niemal w każdym zakładzie przemysłowym, urządzeniu bądź w maszynie znajdziemy przykładowo czujniki zbliżeniowe.
2020/12/11, 20:37:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.