Do czego mogą posłużyć metalograficzne badania mikroskopowe?

Dziś w dużych laboratoriach za usługą mikroskopów bada się próbki w świetle ,które odbija się od jej nawierzchni. Można badać wzrokiem tym samym niektóre składniki strukturalne i także cechy danego artykułu. Takie kontrole coraz entuzjastyczniej realizuje się także w ramach nauki studenckiej.


Mężczyzna przy mikroskopie
Dodał: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Gwoli zlustrowania mikrostruktury metali robi się badania metalograficzne . Przeprowadza się je z reguły za pomocą mikroskopu optycznego, powiększając obraz o plus minus 20 do 1800 razy. Stosowany mikroskop metalograficzny gwarantuje kontrolę próbki w świetle odbitym od jej nawierzchni, skutkiem tego nieraz najcieńsze szlify są nieprzezroczyste i nie zdaża się traktować do nich oświetlenia światła przechodzącego przez aparat. Zachodzi w następstwie tego niezbędność szlifowania i polerowania nawierzchni metalu do zwierciadlanego poblasku.

Wygładzanie i pucowanie tworzy wiecznie drobne zniekształcenia słabej warstewki powierzchniowej, co w niektórych wypadkach komplikuje kontrolę dobrej budowy metalu. Z jakiego powodu robi się to wszystko? A więc doglądanie mikrostruktury pod mikroskopem pozwala na: scharakteryzowanie okazałości i konturu ziaren, z których składa się konkretny metal (fosforanowanie stali) lub stop, detekcja wtrąceń niemetalicznych i także wad wewnętrznych, identyfikowanie pojedynczych detalów fazowych i strukturalnych. Asystuje także w ustaleniu zastosowanej techniki tworzenia artykułów, jak odlew, przeróbka plastyczna, przetwarzanie cieplne.

Szykowanie zgładów do testów na mikroskopie świetlnym obejmuje: wycięcie próbki, szlifowanie i polerowanie powierzchni oraz jej trawienie. W ciągu wycinania należy zwracać uwagę, żeby nie uczynić jakichkolwiek przemian strukturalnych, sprawionych zgniotem lub nagrzaniem. Po wstępnej obróbce mechanicznej zgłady poleruje się na papierach ściernych o coraz to mniejszym ziarnie. Kolejnym zabiegiem jest polerka, które ma na celu doprowadzenie zgładu do poziomu lustrzanego, bez żadnych rys. Diagnozę jakości wypolerowanej powierzchni realizuje się na mikroskopie przy 100-krotnym powiększeniu. Na ogół używanym ekwipunkiem do badania metalograficznego jest mikroskop Le Chateliera.

Chcesz zgłębić omawianą kwestię trochę dokładniej? Jeśli tak, to kliknij ten odnośnik i przeczytaj więcej na portalu (http://alufinish.pl/pl/o/k/korekta-powlok-lakierniczych-116.html), który również omawia taką tematykę!



Odnośnie badania metalograficznego wybitnie istotna jest diagnostyka techniczna przyrządu, która pozwoli nam na dogłębne określenie próbki. Zajmuje się ona diagnozą stanu technicznego maszyny przez badanie własności procesów roboczych. Nie można o niej zapominać w żadnym razie, ponieważ może przyczynić się to do złego efektu badań.
2021/10/21, 07:25:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.