Jak sprawić samodzielnie udane fotografie

Robienie sesji zdjęciowej samej sobie nastręcza bez liku kłopotów nawet komuś, kto ze sprzętem fotograficznym jest oswojony, a co dopiero debiutantom. Przedstawiamy nieco wskazówek, jakie powinny ułatwić przebrnięcie przez pierwsze sesje i wypracowanie własnych sposobów fotografowania.
Nie ma to, jak umówić się w paru osobowej grupie na sesję fotograficzną. Nie każdy jednak ma takie warunki a także możliwości – a udane fotografie chce mieć każdy. Trzeba zatem samemu chwycić za aparat.


sigma s 150-600
Dodał: liketearsintherain's buddy icon
Zaczerpnięte z: www.flickr.com
Dobór aparatu. Obecnie jest on oczywisty – nabywamy aparat cyfrowy. Posiada on tę przewagę nad przyrządem klasycznym, zwanym także analogowym, że nie musimy wywoływać filmu jak też robić z niego odbitek. Aparat klasyczny ma jeszcze tę ułomność, iż rezultat naszej pracy zauważamy dopiero po czasie. . Rezultat pracy na przyrządzie cyfrowym widzimy natychmiast, a w dodatku można go jeszcze udoskonalić w komputerze. Dużą zaletą cyfrowych aparatów jest też możliwość podłączenia ich do TV. Dzięki temu możemy znacznie lepiej spostrzegać, co będzie na zdjęciu. Można więc przybrać właściwą pozę, ustawić się w taki sposób, jak chcemy. Mamy także pewność, iż w kadrze zmieściło się to, co miało się pomieścić. Przy doborze miejmy na uwadze, że im wyższy model aparatu, tym więcej ma możliwości. Prawie każdym z nich można zrobić dobre fotografie, a nawet te nieskomplikowane cyfrówki kompaktowe przynoszą o wiele więcej opcji niż idiotkamery a więc ich odpowiedniki w świecie przyrządów analogowych. Najtańsze z nich możemy kupić już za ok. 500 zł, natomiast za ok. 1000 zł nabędziemy już całkiem niezły aparat kompaktowy z wyższej półki, posiadający wiele funkcji typowych dla zawodowych lustrzanek. Jeżeli decydujemy się na profesjonalny sprzęt, istotny jest obiektyw. Rekomenduję obiektyw sigma 50/1.4 - -> zobacz więcej.


Polecamy też

Czemu tak istotne w życiu są porady? Co one nam dają? Dlaczego korzystnie zawsze ich słuchać?

Cloud computing
Dodał: Bernard Goldbach
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
W naszym życiu różnie bywa, raz jest źle, raz bardziej korzystnie, a już z pewnością też są te dni, że nic się strasznego ani przyjemnego nie dzieje, po prostu sobie funkcjonujemy, wykonujemy swoje zdania, mamy swoje rytuały i codzienne przyzwyczajenia.


Tło. Jeżeli boimy się, że na fotografii zostanie rozpoznane nasze mieszkanko, najlepiej wykonać zdjęcia na tle jednobarwnych zasłonek, pustej ściany itd. Jeśli jednak nie obawiamy się pokazać własnego mieszkanka, poszukajmy najładniejszego zakątka w domu. Warto także uprzątnąć na planie. Nic tak nie psuje dobrych zdjęć, jak bałagan, jaki panuje w tle.


sigma 50/1.4
Światło. Od właściwego światła zależy w dużej mierze jakość fotografii. Kardynalna reguła: zdjęcia robimy zgodnie z kierunkiem padania światła – nigdy odwrotnie. Nie stawajmy zatem na tle okna w ciągu dnia, bo postać nie będzie odpowiednio widoczna. Należy także uważać, jeśli robimy zdjęcia mając otwór okienny z boku. Nazbyt intensywne światło wpadające przez okno może prześwietlić cząstkę zdjęcia, w czasie gdy inna jego część – zostająca w cieniu – będzie niedoświetlona. Nie należy zatem robić zdjęć w pomieszczeniu, do którego wpadają promienie słoneczne, bo wtedy efekt ten będzie gwarantowany. Okno powinno znajdować się vis-a-vis fotografowanej osoby. Dobrze jest jednak zadbać o dodatkowe sztuczne oświetlenie, bo na ogół ilość światła wpadająca przez nasze okna jest za mała. Sztuczne światło najprościej otrzymać z lampy błyskowej.
Miejmy na uwadze jednak, iż zasięg większości lamp błyskowych wkomponowanych w aparat nie przekracza 5 m. Do doświetlenia zdjęcia za dnia to starczy, lecz jeżeli robimy zdjęcia w nocy, prawie zawsze będzie to za mało.


Na koniec należy wspomnieć o tym jak ważny jest należyty obiektyw. Rekomendowane obiektywy to między innymi sigma s 150-600 - Sigma ProCentrum.
2018/01/18, 12:19:49
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.