Fotowoltaika to wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Obecne przepisy prawne w zakresie budowy farm fotowoltaicznych nie są jednoznaczne, jednak można określić pewien schemat działania, który powinien przejść każdy inwestor.
Przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia działka, na jakiej można postawić instalację oraz podłączyć ją przez energetykę.

Dodał: Sebastiaan ter Burg
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Dodał: Mark Harkin
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
1 MW elektrownia fotowoltaiczna wraz z technicznymi odstępami potrzebuje około 2 ha niezacienionego terenu. Warto zaznaczyć, iż przeważnie łatwiej jest zrealizować farmy fotowoltaiczne w miejscu, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

Dodał: Sony
Zaczerpnięte z: Sony
Aktualnie nie ma raczej na ziemi osoby, która nie używałaby komórki. Czy wiesz, że nawet Masajowie, przedstawiciele żyjącego w Afryce plemienia lepiącego swoje budynki między innymi z odchodów swych zwierząt hodowlanych, również używają komórek?
Należy przygotować projekt koncepcyjny, który jest potrzebny do wniosku o przyłączenia do miejscowego zakładu energetycznego. Taki projekt ma ogromne znaczenie, ponieważ wydane przez operatora zasady przyłączenia będą dotyczyły
precyzyjnie określonej konfiguracji elektrowni fotowoltaicznej, której nie możemy swobodnie modyfikować w czasie realizacji inwestycji (szukaj na zielona-firma.biz). Posiadając już tytuł prawny do gruntu oraz warunki przyłączenia, należy rozpocząć starania o uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii ze źródła odnawialnego.
Kiedy zaciekawi Cię ten temat,
obejrzyj ponadto podobne nasze strony, które przedstawiają to zagadnienie - na pewno też Cię zafascynują.
Taka koncesja wydawana jest przez Prezesa
Urzędu Regulacji Energetyki. Zakładając, że przeszliśmy przez opisane kroki i starostwo powiatowe nie wyraziło sprzeciwu do zgłoszenia robót i gmina zezwoliła na posadowienie instalacji, można przystąpić do budowy farmy fotowoltaicznej.