Retinopatia cukrzycowa – w jaki sposób właściwie leczyć chorobę, by nie dopuścić do przykrych konsekwencji?

Zdrowie to wartość, o jaką powinniśmy dbać bez znaczenia od wieku. Jednakże nie zawsze możemy ustrzec się przed chorobami, choć prowadzilibyśmy względnie zdrowy tryb życia i pamiętalibyśmy o systematycznej aktywności sportowej.


Jedną z przypadłości, jakie mogą zaprowadzić do nieprzyjemnych skutków, jest retinopatia cukrzycowa.

Na pewno zaciekawią Cię przedstawiane dane, więc przeczytaj szczegółowo polecany serwis (https://rehaexpert.pl/), który posiada wiele wartych zapamiętania informacji, to zbliżona tematyka jak w tym artykule.

Jej kluczowym źródłem jest cukrzyca, w wyniku jakiej może nawet dojść do ślepoty, toteż jak najszybciej trzeba rozpocząć leczenie, aby w jak największym stopniu zminimalizować to ryzyko.

oko
Dodał: Eivind Sorgenfryd
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Rozpocznijmy od tego, co to jest retinopatia cukrzycowa- . To uszkodzenie małych naczyń krwionośnych, których funkcją jest odżywianie siatkówki. Przez wynikłe uszkodzenia w gałce ocznej robią się wylewy, które mogą być powodem wspomnianej ślepoty. W jaki sposób rozpoznać przypadłość? Jeśli spostrzeżesz ciemniejszą plamkę w polu twojego widzenia, prawdopodobnie zrobił się wylew krwi. Nie boli, dlatego nie musisz odczuwać żadnych dolegliwości, tym bardziej, że wylew może się wchłonąć oraz w związku z tym wkrótce zaczniesz ponownie dobrze widzieć. Jednakże nie można lekceważyć tego zdarzenia, gdyż retinopatia może doprowadzić do zupełnej utraty widzenia. Na początku gorzej widzimy w ciemności, później mamy nieostre widzenie również w jasnych pomieszczeniach. Jeżeli i w twoim przypadku została rozpoznana retinopatia cukrzycowa, leczenie może ustrzec cię przed niepożądanymi skutkami.

Najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie schorzenia. Nieduże zmiany dają nadzieję na naprawdę pewne rezultaty leczenia, gdyż nie pozwalamy na pojawienie się poważniejszych dolegliwości. Odróżnia się kilka rodzajów retinopatii oraz zależnie od jej typu trzeba wszcząć należyte leczenie.


W niektórych przypadkach musimy jedynie systematycznie badać wzrok, w innych z kolei wymagane będzie leczenie laserowe, które przystopuje postęp choroby i pozwoli oszczędzić widzenie. Niekiedy także przeprowadza się witrektomię, a więc usunięcie ciała szklistego z oka.

Niestety retinopatia to choroba, z którą ciężko jest walczyć, ponieważ żaden z zabiegów nie daje pełnej ostrości wzroku. Jednak nie można się poddawać, lecz rozpocząć leczenie, by jak najdłużej cieszyć się ostrym widzeniem oraz nie dopuścić do rozwijania się schorzenia, które może zdecydowanie uprzykrzyć nam życie.
2021/08/05, 09:14:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.